Pokud patříte mezi ty, kteří slyší slovo podcast poprvé a nevíte, co přesně si pod tím představit, tak rozhodně čtěte dál. A pokud podcasty znáte, ale patříte k těm, kteří právě rozjíždějí podnikání a uvítali byste trochu motivace, tak ani vy nepřeskakujte tento článek. Přinášíme vám několik tipů na podcasty, které stojí za to pravidelně poslouchat.

Co je podcast?

Podle IT slovníku se jedná o „multimediální soubor, který je umístěn na internetu a pomocí podcastingu je zařazen na seznam souborů podobný RSS.“ Ale který smrtelník rozumí řeči ajťáků? Výstižnější a pro mnohé i srozumitelnější vysvětlení tedy je, že se jedná o pravidelný audio nebo videopořad na specifické téma, které můžete poslouchat kdykoliv se vám zachce.

Kde podcasty poslouchat?

Podcasts

Popis: Pokud patříte mezi majitele iPhonu, tak v Apple už vše vyřešili za vás. Stačí si zapnout aplikaci Podcasts a můžete v klidu začít poslouchat.

Podpora: iOS

Cena: Zdarma

Overcast

Popis: Tato novější aplikace pro poslech podcastů je zdarma, ale s reklamou, která ale poslechu až tak nepřekáží, a navíc se jí za 10 euro (250 Kč) můžete zbavit. Její výhodou oproti Podcasts je přesná a rychlá synchronizace mezi zařízeními a tím vám tak pohodlně umožní začít přesně tam, kde jste skončili.

Podpora: iOS

Cena: Zdarma

Spotify

Popis: Možná asi nejjednodušší platforma, kde audio pořady poslouchat. Spotify je přístupný jak pro iOS tak i pro Android. Poslouchat můžete zdarma, s reklamou, ale pokud máte Spotify premium tak máte vše zdarma a bez reklam.

Podpora: iOS, Android

Cena: Zdarma

Podcast Addict

Popis: V aplikaci Podcast Addict, která je dostupná z Google Store zdarma ke stažení, si můžete vybrat podcast, který vás oslovil a ten začít odebírat (anglicky Subscribe). Podcasty můžete s internetovým připojením poslouchat online, anebo si je můžete stáhnout do svého zařízení a pak poslouchat offline.

Podpora: Android

Cena: Zdarma

Tyto business podcasty stojí za to sledovat

Dnes je již většina pořadů dostupná z více aplikací, jak pro web, iOS nebo Android, a my vám přinášíme jedny z nejzajímavějších podcastů z podnikatelského a startupového prostředí.

The Tim Ferriss Show

The Tim Ferriss Show je dle stahování asi číslo jedna mezi podnikatelskými podcasty. Tim Ferriss je americký podnikatel, speaker a autor bestselleru Čtyřhodinový pracovní týden. A asi právě proto, že má tolik zkušeností ví, jak okolí zaujmout. Pravidelně si do svého pořadu zve osobnosti, které jsou velmi úspěšné ve své oblasti – od ikon jako Arnold Schwarzenneger, přes investory do firem až po celebrity typu Jamie Foxx.

Poslouchejte na: Apple Podcasts, Overcast, Spotify a dalších aplikacích.

Jazyk: Angličtina

StartUp

Už z názvu můžeme vidět, jakému tématu se tento anglicky namluvený podcast věnuje. Tato série, podle které byl natočen i sitcom Alex, Inc., vypráví příběhy o tom, jaké to opravdu je začínat s podnikáním. Takže pokud právě rozjíždíte svůj business a připadáte si ve všem sami a ztraceni věřte, že nejste.

Poslouchejte na: Spotify, Apple Podcasts, Overcast a dalších aplikacích.

Jazyk: Angličtina

Podcast si můžete poslechnout zde: https://www.gimletmedia.com/startup

Proti proudu

Český pořad pro ty, kteří věří, že jediným limitem jejich života jsou oni sami. Dan Tržil v jednotlivých epizodách zpovídá inspirativní osobnosti, kteří na své cestě jdou proti proudu a boří zažité stereotypy. Na rozhovorech v tomto pořadu je zábavné, že mají opravdu široké spektrum záběru. Vyslechnete si tedy jak příběhy z oblasti, která vás zajímá profesně, tak i takové, u kterých si můžete v klidu odpočinout a na práci na chvíli zapomenout.

Poslouchejte na: Spotify, Apple Podcasts, SoundCloud a dalších aplikacích.

Jazyk: Čeština

Výhody poslouchání podcastů

 

Sledování podcastů s sebou přináší výhody, o kterých jste třeba ani nepřemýšleli. Nejdříve nutno říct, že jsou zdarma. A přesně proto jsou dnes tak populární. Pokud máte připojení k internetu, tak je v podstatě můžete poslouchat kdykoliv a odkudkoliv. Další výhodou je, že dnes jich existuje opravdu nespočetně a pokud pro vás angličtina není problém tak pro vás výběr bude ještě větší. Vymyslete si téma a skoro s určitostí najdete alespoň jeden podcast, který se na něj zaměřuje. Pokud anglicky nemluvíte jako rodilý mluvčí tak se s jejich pomocí můžete anglicky jednoduše naučit. Mnoho jich je právě v angličtině nebo v jiném jazyce, a posloucháním toho, co vás baví se zlepšíte mnohem rychleji než trávením hodin na lekcích angličtiny. Navíc poslechem podcastů ani nebudete ztrácet čas, jako kdybyste sledovali například film. Můžete jej zapnout při cestě do práce, při uklízení nebo před spaním.