Asi všichni známe proslulý Google překladač nebo Google mapy, ale věděli jste, že česká pobočka Google již v červnu spustila portál Startup with Google? Ten má pomoci začínajícím podnikatelům a startupům i mimo Prahu. Na jejich webu můžeme nalézt rady a nástroje pro zkušenější podnikatele, ale i pro ty, kteří jsou teprve na začátku. A my jsme pro vás vybrali ty, které jsou zdarma.

Začněte používat správné online nástroje

Google mladým podnikatelům nabízí opravdu širokou škálu možností. Nabízené online nástroje jsou zaměřeny jak na vytvoření produktu, jeho marketing a zabezpečení, tak i na jeho zpeněžení. Při otevření jednotlivých dlaždic se rozevře další nabídka, z které lze vybrat, jak si přejeme dále postupovat. Google provede jednotlivými postupy i úplné začátečníky, některé nástroje jsou podpořeny i vysvětlujícími videy. Dále jsou poskytnuty nástroje a rady, jak porozumět statistikám a analýzám, jak zvýšit produktivitu či jak poutavě vytvářet webové stránky a aplikace.

TIP: Potřebujete posílit zabezpečení firmy a zákazníků? Vytvořte si vlastní ověřovací systém s Google Identity Platform.

Google vám poradí, jak na tržby i vedení týmu

V další části webu Google nabízí tipy a rady ohledně důležitých oblastí, které jsou s podnikáním velmi úzce spjaty. Poradit nám mohou i zakladatelé úspěšných startupů, kteří na webu sdílejí své osobní zkušenosti. Dočteme se zde o tipech, jak sestavit ideální tým a jak ho nejlépe dovést ke stanoveným cílům a úspěchům. Další rady se týkají tržeb a financování, tedy hlavně toho, jak zaujmout a udržet si investory. Na zákazníky se samozřejmě také nezapomnělo, a i jim je tu věnováno několik rad, jelikož pro podnikatele je způsob jejich oslovení velmi důležitý. Jednotlivé dlaždice s tipy jsou pak na konci stránky provázány i s nástroji a postupy, které se k příslušným oblastem vážou, což umožňuje jednoduché přecházení mezi potřebnými částmi.

TIP: Pokud zrovna hledáte lidi do svého týmu, zkuste si poslechnout dvanáctou epizodu Podcast Google Partners anebo si pusťte video o tom, jaké znaky jsou klíčové pro úspěšný tým.

Připojte se ke startupové komunitě

Třetí a zároveň poslední část webové stránky má začínajícím podnikatelům pomoci nalézt komunitní programy, které podporují a radí startupům, anebo jim dávají možnost vybrat si z nejvhodnějších akcelerátorů a globálních programů. Dále zde můžeme nalézt nadcházející události a programy, které v nejbližším okolí probíhají. Jedná se o různé workshopy a mentoring pro začínající podniky, ale také o přednášky a setkání, díky kterým lze získat nové technické dovednosti, ale i kontakty na lidi s podobnými zájmy. Navíc se i během těchto akcí mohou podnikatelé, co právě rozjíždějí svůj byznys, setkat i s potenciálními investory.

TIP: Pokud  máte v září,říjnu nebo po zbytek roku volno, zúčastněte se programu Launchpad Build, který nabízí workshopy a mentoring. Nejbližší události v Praze: Launchpad by Startup Grind, Launchpad by Node5.

Tipy na zdarma online nástroje od Google

Firebase

K čemu slouží: Pomocí Firebase mohou startupy vytvářet aplikace pro Android, iOS i web. Firebase poskytuje s určitým omezením své služby zdarma, ale pro náročnější uživatele s více požadavky jsou rozšíření funkcí zpoplatněny. Kromě poskytnutých nástrojů pro rozvoj aplikací může být platforma Firebase využita i jako uložiště, které může podnikatel rozšiřovat dle potřeb svého startupu a snadno integrovat se zbytkem sady Firebase.

Cena: Pro nadšence zdarma, tzv. Spark plan. Pro rozvíjející se aplikace buď pevná cena $25 měsíčně/cca 563 Kč, tzv. Flame plan, anebo tzv. Blaze plan, který není fixní a vyúčtování probíhá na konci měsíce.

Google Play, AdMob

K čemu slouží: Na stránkách Startup with Google můžeme zjistit i mnoho informací k tomu, jak vytvořený produkt zpeněžit a získat tak kýžené finance. Google Play nabízí mnoho způsobů, jak uživatele oslovit a vytěžit z aplikace co nejvíc. Google Play ale není jediná služba, kterou můžeme využít. Například služba AdMob pomáhá startupům vydělávat v aplikacích a maximalizovat příjmy díky inzerci v nich. Na jejich stránkách se můžeme seznámit i s příběhy úspěšných firem, jako například Cheetah Mobile nebo Bravolol, které služby AdMob využily.

Cena: Zdarma

Google Web Designer

K čemu slouží: Díky tomuto nástroji můžete jednoduše vytvářet poutavý a výrazný obsah HTML5 pro web. Google Web Designer vám nabízí širokou škálu profesionálních nástrojů a šablon pro tvorbu reklam a kreativního obsahu, který lze spustit ve stejné kvalitě jak na obrazovce počítače ale i tabletu a mobilu.

Cena: Zdarma

Proražte jako Gamee nebo Spendee

Na webu Startup with Google najdete také zajímavé zahraniční akcelerátory, které startupům pomáhají uspět co nejdříve. Mezi ty největší patří i Launchpad Accelerator, který podporuje rostoucí startupy z celého světa. Dobrou zprávou je, že se do jeho programu mohou přihlašovat i startupy od nás z České republiky. Minulý rok se do Launchpad Accelerator úspěšně probojovaly i dva české startupy – sociální herní platforma Gamee a aplikace na správu financí Spendee.

Rozjeďte svůj byznys v xPORTu

Startupům s inovativním nápadem na cestě k úspěchu pomáhá pražský xPORT VŠE Business Accelerator. Pokud právě v hlavě nosíte kreativní myšlenku na B2B byznys, registrujte se do xPORTu a staňte se součástí silné startupové komunity.

Chci se zaregistrovat ihned