Doručování zásilek přímo domů, aniž byste museli být přítomni? Ano, i vám může Forzative ušetřit spoustu času. Za tímto startupem stojí student VŠE Lukáš Kubálek, který se rozhodl zefektivnit doručování zásilek. My jsme pro vás  Lukáše vyzpovídali.

Lukáši, mohl bys nám prosím představit startup Forzative? 

„Forzative, tak jak to momentálně vidím já, je o využívání technologií na 100 % a hledání nových produktů za využití těchto technologií. Každý den jezdíme dopravními prostředky, které si „povídají“ s křižovatkou a domlouvají se kdo projede první, na ulici si můžeme na pár kliknutí půjčit sdílené kolo a stále u sebe máme mobil, který toho zvládne mnohem víc, než na co ho používáme. Ve Forzative chceme využít toho, co současné technologie dokážou a vytvářet nové produkty, které zpříjemní lidem život. Momentálně se zabýváme vývojem řešení, které umožní doručovat zásilky například do místa bydliště bez nutnosti přítomnosti příjemce. V jednoduchosti se jedná o boxy, které mohou díky prvkům IoT komunikovat se světem.“

Co tě přivedlo k myšlence něco takového vytvořit?

„To je jednoduché, jednou ráno jsem dorazil do práce a přišla mi sms, že mi mezi 10-12 doručí balík. Hned jsem se podíval do kalendáře, kde jsem našel meeting od 11. Odložení doručení na další den nedávalo smysl, to jsem byl od rána do večera ve škole, a tak jsem musel jít z práce dřív, abych si stihl zásilku vyzvednout ve výdejně. Zkrátka mi to nabouralo plány. Samozřejmě se to neděje jen mně, několikrát se stalo, že si kolegové vzali homeoffice jen kvůli tomu, aby si převzali doma zásilku. Přesně tohle byly situace, kdy jsem si říkal, že přece musí být řešení, které lidem ušetří ten čas, který stráví čekáním na kurýra. Poté, co jsem zjistil, že se mi před domem jen tak neobjeví AlzaBox, PPLBox ani nic podobného, jsem se zamyslel nad tím, jak bych sám tento problém mohl vyřešit. A z toho vzniklo naše řešení, které se trochu podobá velké poštovní schránce, trochu výdejnímu místu a v něčem i sdílené koloběžce.“

Jak velký tým stojí za tímto startupem, máš v plánu přibrat další členy?

„Jak jsem již zmínil, Forzative je o využívání technologií, které známe, ale možná je používáme každý jinak. Z toho vyplývá, jak je Forzative postaven – momentálně jsem sám a pro tvorbu produktu využívám různé externí firmy, které jsou vždy specialisty ve svém oboru. Forzative by měl fungovat jako místo, kde se to vše sejde a dohromady dá rozumný celek. Každopádně až se dostaneme přes vývojovou fázi, ve které právě jsme, a začneme s implementací řešení u zákazníků, bude se Forzative muset rozrůst o další členy, kteří se budou starat nejen o „život“ tohoto produktu.“

Co si myslíš, že bude při realizaci Forzativu nejtěžší?

„Nad tím přemýšlím často a vždy dojdu k tomu, že není pouze jedna věc, kterou bych mohl zdůraznit. To, co připravujeme není žádná raketová věda a evidentně nejsme ani první, kdo se snaží tento problém vyřešit, ale zatím se každý na něčem zaseknul nebo stočil svůj projekt jiným směrem. Proto si myslím, že nejsložitější bude vybalancovat všechny požadavky na řešení a nesklouznout k nějakým nesmyslně složitým, ale impozantním řešením, nebo naopak k příliš jednoduchým, ale ve výsledku neúplně funkčním řešením.“

Má tento projekt také globální ambice?

„Momentálně se chceme soustředit hlavně na rozjezd tady v České republice. Věřím, že naše řešení má silný potenciál rozvíjet se mnoha směry, ale v současné době to není priorita.“

Proč jsi se rozhodl přihlásit se do xPORTu?

„Už na začátku vymýšlení nového produktu jsem cítil potřebu svoje myšlenky nějakým způsobem verifikovat. Nestačilo mi to říct kamarádům u piva, ale chtěl jsem vše probrat s někým, kdo se na to bude dívat z businessového pohledu, s někým, kdo mi dokáže říct, kde vidí rizika a co by naopak na mém místě více akcentoval. Zároveň jsem xPORT vnímal jako místo, které mi pomůže dostat se k těm správným kontaktům a dodá mi další inspiraci.“