11. října Atrium Rajské budovy na VŠE přivítalo přes 2 700 návštěvníků Startup Festivalu. Účastníci mohli načerpat know-how a poznat českou startupovou scénu offline v jeden den a ve festivalové atmosféře. Startup Festival zorganizoval již čtvrtým rokem podnikatelský akcelerátor xPORT VŠE.

Návštěvníci se mohli zúčastnit téměř 30 workshopů, přednášek, panelových diskuzí a one2one konzultací s experty na financování a investice, vývoj produktu, marketing nebo data a právo. „Za 4 roky, co Startup Festival organizujeme, se z jeho účastníků, podporovatelů i návštěvníků stala silná komunita. Její přání a potřeby neustále sledujeme a s ohledem na ně tvoříme program a zaměření festivalu. Loni to bylo B2B, dnes například udržitelnost a role akcelerátorů,“ říká Kamila Rychtaříková, Partner & Event Director xPORTu.

Google, Nestlé, Rohlik.cz, Prusa Research, Actijoy a mnoho dalších

Startup Festival každoročně nabízí veletrh startupů. Letos se představily firmy jako Prusa Research s nejnovějším modelem 3D tiskárny nebo Actijoy s chytrými zařízeními a aplikací pro psy. Potkat jste se mohli také se Storyous a prvním českým carsharingem pro studenty a zaměstnance vysokých škol Uniqway. Po roce se vrátil i Google, který na své přednášce před plnou aulou vyškrtal seznam věcí, o kterých si lidé často mylně myslí, že jsou pro vybudování startupu nezbytné. Jako hlavní partner se vrátil i úspěšný online supermarket Rohlik.cz. Letos Tomáš Čupr v aule účastníkům otevřeně povídal o zkušenostech, ponaučeních i úspěchu Rohlíku za 5 let na trhu. „Když na Startup Festival přijdu a přednáším, znamená to pro mě vracení zpátky komunitě, která mi umožnila být úspěšný. Je tu spousta zajímavých lidí, kteří se k nám dostanou, i Rohlik.cz z toho benefituje,“ řekl Tomáš Čupr, CEO Rohlik.cz.

Nabitý program kladl důraz na startupové know-how a udržitelnost

I letos návštěvníky Startup Festivalu čekal celodenní program. V panelové diskuzi „Jak vám akcelerátor usnadní cestu za miliardovým businessem“ se startupy podělily o své zkušenosti s programy v San Franciscu, Singapuru či Litvě. Vystoupila i Supernova, která se jako první český startup probojovala do amerického akcelerátoru Y Combinator. Svým názorem doplnil diskuzi i zkušený investor Andrej Kiska z Credo Ventures.

Posvítili jsme si také na přínos startupů k udržitelné budoucnosti. Do tohoto bloku přispěl přednáškou
„Se zdravějšími stroji k udržitelnější budoucnosti“ Neuron soundware, který rozpoznává rozbité stroje podle zvuku a v červnu získal skoro 150 mil. investici. Designérka Žil Vostalová, jejíž 3D módní návrhy ušetří stovky metrů látky, přiblížila práci svého studia zabývajícího se výzkumem body scanningu a digitální modelací oděvu. Zajímavá byla určitě i panelová diskuze „Ekologie kvůli marketingu nebo z přesvědčení?“ se zástupci firem Rohlik.cz, Nestlé a SENS Foods.

V xPORTu věříme, že budování startupové komunity má smysl. Doufáme, že si návštěvníci odnesli, jak plno nových vědomostí, tak i inspiraci a skvělý pocit z festivalu. Děkujeme všem přednášejícím, vystavujícím i účastníkům a už teď se těšíme zase za rok na dalším ročníku Startup Festivalu.