Nakupování léků bez předpisu se může prodražit. Často si vybíráme léky jen podle reklamy či doporučení, aniž bychom věděli, že na trhu existují také jejich levnější alternativy. Ty mají často stejné složení účinných látek, ale mohou být i o polovinu levnější. A přitom nižší cena většinou neznamená nižší kvalitu. Alternativy se mohou lišit ve složení pomocných látek nebo technologií výroby, ale účinná látka je totožná. Víte, jak takové alternativy hledat?

Až u 66 % volně prodejných léků lze nalézt přímou levnější alternativu

Do nedávna bylo pro běžného člověka bez lékařského vzdělání obtížné levnější alternativy léků najít. V jejich vyhledávání pomáhá nově vzniklý portál HledejLéky.cz, jehož hlavní funkcí je snadné vyhledávání alternativ mezi volně prodejnými léky. „Uživatel zkrátka jen zadá lék, který ho zajímá, a může si ihned vyhledat, zda existují nějaké jiné alternativy. Různé alternativy léků jsou přitom poměrně běžné. Přímou levnější alternativu lze nalézt až u 66 % volně prodejných léků,“ říká Martin Kváš, spoluzakladatel projektu HledejLéky.cz a dodává, že u zbylých léků lze většinou levnější alternativy taktéž nalézt, ale ty se již mohou významněji lišit, ať formu, balením nebo množstvím účinné látky.

Stejný lék, jiná cena

Cena volně prodejného léku je stanovena výrobcem, přičemž tato cena nepodléhá státní regulaci. Stejný lék na bolest hlavy tak může stát 30, ale i 130 korun. V reklamách pak dost často vidíme lék, který je dražší, jelikož se do jeho ceny promítnou například vyšší náklady na marketing, logistiku či výrobu. Druhým faktorem je pak marže, kterou si stanoví prodávající lékárna, proto v jedné lékárně za totožný lék můžeme zaplatit o několik procent více než ve druhé. Například rozdíly v ceně léčivého přípravku Wobenzym jsou u jednotlivých lékáren někdy i v řádu stokorun.

Pokud zákazník potřebuje např. léky na spaní, portál HledejLéky.cz vyhledá ceny konkrétních medikamentů v lékárnách a najde nejlevnějšího prodejce. „Při vyhledávání léků nepropagujeme ani neupřednostňují žádného konkrétního výrobce. Jakožto vyhledávač sdružujeme na jedno místo potřebné informace o lécích a zároveň jejich aktuální ceny v lékárnách. Uživatel si tak může okamžitě zjistit, ve které online lékárně najde daný lék za nejlepší cenu a rovnou si ho v ní může objednat“, vysvětluje Martin Kváš s tím, že cílem portálu je především pomoci běžným lidem v orientaci ve světě léků.

Ze školního projektu nadějný startup

Startup HledejLéky.cz vznikal v podnikatelském akcelerátoru xPORT a původně byl školním projektem dvojice studentů z VŠE. Ti se rozhodli pomoct lidem ušetřit za léky díky navrženému vyhledávacímu algoritmu. „Naše firma má dnes našlápnuto na to, aby pomohla českým spotřebitelům lépe se orientovat a být informovanější při nákupu léků. V žádném případě nenahrazujeme funkci lékaře nebo lékárníka“, dodává.