Máme pro Vás nový miniseriál, ve kterém se dozvíte mnoho zajímavých informací z oblasti startupů – a to nejen od našich mentorů, ale také od samotných startupistů. Dnes si pro vás něco málo připravil náš mentor a zakladatel projektu Techambition – Jakub Stránský, tak pojďme na to. 

 

Co je to startup? 

Startup je firma s ambicí rychlého růstu. Do růstu investuje veškerý zisk. Pro další zrychlení hledá externí financování, často v podobě “venture” kapitálových investic.

Kam až musí startup růst? 

Kam to jen půjde. Pokud rychlost růstu startupu podporují VC investoři, těžko si představit menší cíl, než miliardová hodnota firmy. Ostatně, VC investoři by do menších ambicí a potenciálu investovaly jen těžko. Zkrátka proto, že taková investice nedává smysl.

Jak to?

Představte si fond 1 000 000 EUR. Chci ho zhodnocovat 7 let. Chtěl bych fond zhodnotit za tu dobu 5 x (při složeném úročení to znamená nějakých 25 % ročně, což je při takovém riziku, jakým je investování do startupů, spíše konzervativní ambice). Udělám tedy 10 investic, abych zmenšil svoje riziko. Do každé firmy investuju 100 000 EUR a řekněme, že za ně získám podíl 10 %. Nebude překvapením, když 8 investic radost investorům neudělá. Některé vrátí nominální hodnotu investice (prodají se někde okolo 1 000 000 EUR) a některé nevrátí nic. 2 firmám se daří, rychle rostou. Aby získali co nejlepší pozici proběhnou další investiční kola a původních 10 % nakonec naředí na 4 %. Můj cíl byl zhodnotit 1 000 000 EUR 5 x. Takže každá ze dvou úspěšných firem musí vrátit 2 500 000 EUR. To znamená, že 4 % firmy musí mít hodnotu 2 500 000 EUR. Celá firma tedy musí mít hodnotu 62 000 000 EUR. To je přes 1 500 000 000 Kč. Pokud tenhle potenciál Váš podnikatelský nápad nemá (nebo vy nemáte tuhle ambici), VC fondy zkrátka nejsou zdroj financí pro Vás. Mimochodem, VC fond nespolkne všechen zisk. Bude z něj mít okolo 20 %. Zbytek je pro ty, kteří do fondu investovali. Pokud mají partneři fondu pohádkově zbohatnout, budou potřebovat trefit ještě větší firmy.

Třeba rumunské UiPath, do kterého investoval v roce 2015 pražský fond CredoVentures (spolu s EarlyBird VC a akcelerátorem SeedCamp) USD 1,6 M při valuaci USD 8 M. Credo investovalo i v sérii A a B a po dalších 4 investičních kolech UiPath vstoupil v roce 2021 na burzu při valuaci USD 35,8 miliardy. Investice se zhodnotily v řádu stovek tisíc procent. Umíte si takový růst představit? Pak jsou VC fondy partner pro Vás. Pokud Vám to připadá jako z jiného světa, tak je lepší hledat financování jinde. Obě možnosti jsou v pořádku. Je na každém, jakou firmu chce stavět.